Pediatri Klinik - Dr. Ahmet MEMEŞA

Turkish Arabic English French German Italian Portuguese Russian Spanish
ÇOCUKLARDA DİSİPLİN PDF Yazdır e-Posta
Bilgi Bankası

ŞEKER DİSİPLİN

Bir bebeğe disiplin vermezsiniz ama bebeklik çağını geride bırakmış bir çocuğa disiplin uygulanması lazımdır. Çoğu ana babalar, “disiplin” sözü ile “cezalandırmak” sözünü birbirine karıştırırlar. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Azarlamaktan dövmeye kadar her türlü ceza, çocukta ters tepki uyandırır ve onun, istediğiniz şeyin tam tersini yapmasına sebep olur. Hâlbuki ana babalar, çocuklarına hep iyi şeyler öğretmeye çalışırlar. Bu sebeple, çocuk yetiştirirken “disiplin”, “öğretmek” ile aynı anlama gelir.

Psikolojik araştırmalar, çocuğun yetişmesinde başarılı sonuçlar verecek öğretme yöntemlerini ortaya koymuştur. Bu yöntemlerin ilki ve en önemlisi “çevrenin kontrolü”dür. Siz eğer çocuğa rahatça ve tehlikesizce dolaşıp oynayabileceği bir ortam hazırlamışsanız, “dokunma!”, “yapma!” gibi sözlere gerek kalmamıştır demektir. Bu sayede disiplin sorunlarından birini kolayca çözümlemiş olursunuz. Yine de “yapma!” ve “dokunma!” demenizi gerektirecek durumlar vardır. Örneğin, çocuk ateşle, sobayla, bıçakla oynuyorsa “yapma!” deyin ama nedenini de ekleyin. “Elini sobaya sürme yanarsın”, “Bıçakla oynama elini kesersin” diyerek yasaklamanızın haklı sebebini ona açıklayın.

İkinci yöntem, dikkati başka yöne çekme yöntemidir. Çocukların dikkati çabuk dağılır. Çocuk tehlikeli bir şeye yöneldiği zaman, “yapma, etme” demek yerine, “bak, şimdi seninle ne oynayacağız!” diyerek onun dikkatini başka yöne çevirin. Böylelikle istemediğiniz davranışı yapmasını engellemiş olursunuz.

Disiplinde üçüncü yöntem ödüllendirmedir. Çocuğunuzun istediğiniz davranışları yapmasını istiyorsanız, bu tür davranışlar yaptığında onu ödüllendirin. Bu ödül, onun sevdiği bir yiyecek veya oyuncak olabilir. Ama bundan çok daha fazla etkili olacak olan ödüllendirme, ana babanın sevgileri ve yapılan davranışı onayladıklarını göstermeleridir. Burada işin püf noktası ana babaların, çocukların sadece yaramazlıklarına dikkat etmeleri, iyi davranışlarının üstünde pek durmamalarıdır. Çünkü iyi davranışları vurgulamak, kötü davranışları engellemekten çok daha kolaydır.

İki yaşın altındaki çocukları dövmek, en kötü disiplin yöntemidir. Caddede karşıdan karşıya geçerken, elinizden fırlayıp koşan ve ezilmek tehlikesiyle karşı karşıya kalan çocuğun kıçına bir iki şamar indirmek doğru değildir. Yani önlem alma gibi bir alternatifi sizin de başaramadığınızı düşünmenizi isterim. Sonuçta şeker disiplin, anne ve babalarında istikrarlı ve önlemleri alarak yaratmaya çalıştığı bir davranış modeli olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş:

 

Şu anda bu siteyi Internet Explorer 6 (IE6) kullanarak ziyaret etmektesiniz.

Sitemizin tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz ve sitemizi doğru şekilde görüntüleyebilmeniz için en az Internet Explorer 9 (IE9) sürümüne yükseltmenizi (güncellemenizi) tavsiye ediyoruz.

Neden Internet Explorer 9'ye yükseltmelisiniz? icrosoft Internet Explorer'ı daha fazla güvenlikli, daha fazla yeni özellikli ve yetenekli hale getirerek tamamen yeni bir arayüzle yeniden tasarladı. Bir çok kullanıcı bu yeni sürümü kullanmaktadır. Internet ve web ortamındaki yeni gelişmeleri desteklemesi ve bu gelişmeleri barındıran siteleri daha iyi ve kaliteli şekilde daha yeni özelliklerle gezebilmeniz ve görüntüleyebilmeniz için yeni sürüme yükseltmelisiniz. Çünkü; bugün ki internet 10 yıl önceki internet değil ve sürekli gelişiyor, değişiyor. Bununla birlikte güvenliğiniz de eski sürümlerle tehdit altında kalıyor. Şu andaki tehlikeler 2001 yılında yoktu, ki Internet Explorer 6 o dönemde yayınlanmıştı. Internet Explorer 9 internet gezintinizi; virüslere, casus yazılımlara (spyware) ve diğer tehlikelere karşı daha güvenli olmasını sağlamakla birlikte içerdiği yeni özelliklerle yeni nesil web sitelerini sorunsuz gezinmenizi sağlar. Windows Update (Otomatik Güncelleştirmeler) açık ise Internet Explorer 9' u yükleyebilirsiniz ve bunu kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Internet Explorer 9 'u ücretsiz olarak kendi dilinizde indirmek için lütfen Internet Explorer 9 global web sitesini ziyaret ediniz....